Sungun Babacan

5 Ekim 1958’de Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Meslek yaşamına 1970 yılında TRT’de Çocuk Saati adlı radyo programında seslendirme yaparak başladı. Çocuk Bahçesi, Arkası Yarın gibi radyo programlarında görev aldı. TRT’de televizyon yayınının başlamasından sonra televizyon programlarında sunuculuk yaptı. 1980’li yılların ortalarında Cumartesiden Cumartesiye adlı televizyon programın sunuculuğunu üstlendi.

Birçok sinema filmi ve televizyon dizisinde ünlü oyuncuları seslendirdi, animasyon, belgesel ve reklam seslendirmeleri yaptı. League of Legends adlı video oyununda Lucian isimli şampiyonu seslendirdi.

Seslendirdiği başlıca ünlü sanatçılar ve karakterler; Christian Bale, Christopher Reeve, Tom Hanks, Tom Cruise, John Travolta; çizgi film karakteri ağaçkakan Woody Wood Pecker, Susam Sokağı kukla karakteri Kurbağa Kermit’dir.

Babacan, seslendirmenin yanı sıra çeviriler ve seslendirme yönetmenliği de yaptı. Sevgi Bağları dizisi, Gelibolu belgeseli seslendirme yönetmenliği yaptığı yapımlardandır. Başkent İletişim Bilimleri Akademisi’nde dublaj dersleri verdi. Güle Güle Oturun, Evim Şahane gibi televizyon programlarının “dış ses’i oldu.

2006 yılında DNS Seslendirme Ödülleri’nde En İyi Erkek Sesi Ödülü’ne değer görüldü.

Uzun süre kronik obstrüktif akciğer hastalığı tedavisi gören Sungun Babacan, 6 Ağustos 2022’de İstanbul’da 63 yaşında hayatını kaybetti. Babacan, Balıkesir´in Burhaniye ilçesinde bulunan Geriş Mezarlığı’na defnedilmiştir.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın